Czwartek, 19 stycznia 2012, 11:09

NIEBEZPIECZNA Barbie!

prawda
fałsz
NIEBEZPIECZNA Barbie!
foto: worldphotocollections.blogspot.com
Irańscy policjanci szturmują ostatnio sklepy z zabawkami. Powodem tej zmasowanej akcji jest Barbie. Czy plastykowy ideał kobiecości rzeczywiście godzi w zasady islamu?

Kontrowersje wokół lalki Barbie są stare, jak ona sama. Rodzice od zawsze obawiają się, że dziewczynki bawiąc się nią, będą w dorosłym życiu gonić za nieistniejącym ideałem piękna. Obawy te są zapewne przesadzone i nie każda dziewczynka bawiąca się Barbie, kończy jako „tipsiara” albo fanka solarium.

foto: iamchiq.fooyoh.com


Rozporządzenie irańskich władz nakazuje, aby „nieprzyzwoite” lalki ukrywać przez klientami za innymi zabawkami, które są bardziej spójne z islamską ideologią. Walka z otwartą seksualnością trwa już od dawna. Kilka lat temu na rynku ukazały się bardziej odpowiednie wersje lalki – z przykrytymi włosami oraz w zwiewnych kreacjach dokładnie ukrywających jej kobiece kształty.

Okazało się jednak, że arabskie dzieci są już zarażone zachodnim wyczuciem estetyki. Islamska Barbie nie była dla nich wystarczająco atrakcyjna. Zakaz wprowadzony przez władze ma więc łatwe do przewidzenia konsekwencje. Lalki firmy „Mattel” zeszły do podziemia, a konkretnie pod lady sklepów zabawkarskich.

Wydaje się więc, że władze przegrają tą walkę, a sprzedaż Barbie została już dawno napędzona, poprzez wykreowanie określonego ideału kobiecego piękna. Zadać sobie należy pytanie, czy działania podjęte przez irańskich ustawodawców, nie są odrobinę na wyrost. Barbie wprawdzie za „niewinną” uznać nie można, ale policja obyczajowa grasująca między pluszakami i resorakami to, naszym zdaniem, gruba przesada.

BF

Komentarze

Gość 20 listopada 2012 10:47
i to jeszcze jak....
Gość 20 stycznia 2012 02:18
ten świat zwariował