Poniedziałek, 27 października 2014, 12:03

Policjanci szykują się do walki z cyberprzestępcami

prawda
fałsz
Policjanci szykują się do walki z cyberprzestępcami
Według doniesień policjantów z Wydziału do Spraw Zwalczania Przestępczości Gospodarczej z roku na rok zwiększa się liczba rozmaitych przestępstw związanych z działalnością w internecie. Tylko do połowy 2014 roku odnotowano większą ilość przypadków łamania prawa w globalnej sieci www, rozmaitych wyłudzeń, kradzieży czy skimmingu niż w całym roku ubiegłym. Dlatego też Komenda Główna Policji postanowiła przygotować akcję Bezpieczny Internet, która ma na celu ostrzeganie Polaków przed niebezpieczeństwami czyhającymi na stronach www.

„Zwiększenie się ilości przestępstw popełnianych w internecie jest związane z powszechnym dostępem do sieci. Teraz internet można mieć nie tylko na komputerze czy laptopie, ale także na telefonie komórkowym i tablecie. Polacy coraz chętniej robią zakupy w sklepach internetowych i padają ofiarami oszustów” – przekonuje rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.

Jak przekonuje rzecznik policji, akcja ma na celu ostrzeganie Polaków przed pochopnym udostępnianiem numerów kart kredytowych, wypracowanie nawyku używania tylko szyfrowanych połączeń do płacenia za zakupy internetowe. Policjanci chcą też uczulić na przypadki skimmingu czyli podrabiania kart kredytowych w celu osiągnięcia korzyści materialnej kosztem właściciela karty.

Akcja ma wystartować w sierpniu, a we wrześniu policjanci mają wkroczyć do szkół podstawowych i gimnazjów, żeby również najmłodsze dzieci wyczulić na przypadki oszustw w sieci czy problem stalkingu. Dzieci dowiedzą się więc jak radzić sobie z agresją w internecie, gdzie zgłaszać takie przypadki. Policjanci mówią, że akcja ma na celu nie tylko nauczenie dorosłych bezpiecznych zakupów w globalnej sieci www, ale również zapewnienie maksymalnego komfortu dzieciom, które coraz częściej padają ofiarami internetowego stalkingu.

Komentarze