Piątek, 22 sierpnia 2014, 10:37

Groźna wielka płyta!

prawda
fałsz
Groźna wielka płyta!
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zlecił niedawno ponowne badanie bloków z tak zwanej „wielkiej płyty” postawionych w latach 80. zeszłego stulecia. Badanie jest spowodowane pojawiającymi się doniesieniami o osiadaniu budynków, zwłaszcza tych o wysokości powyżej 8 pięter, a także pękaniem ścian, które można zaobserwować wewnątrz mieszkań.

Jak się okazuje wyniki ekspertyz nadzoru budowlanego jednoznacznie wskazują, że bloki postawione w technologii „wielkiej płyty” będą bezpieczne jeszcze tylko przed 10 lat. Poza pękaniem ścian sprawdzono również węzły na łączeniach płyt i większości przypadków okazały się one przerdzewiałe oraz zniszczone przez upływ czasu. Mieszkańcy bloków, których stan okazał się najgorszy zostali w trybie natychmiastowym przesiedleni do mieszkań tymczasowych, w związku z zagrożeniem jakie powodowało dalsze zamieszkiwanie w budynku o takim stanie technicznym.

Rząd musi więc zastanowić się nad planem wysiedlenia mieszkańców do innych mieszkań zastępczych, bądź wypłaceniem właścicielom ekwiwalentu o równowartości mieszkania. W planach jest rozebranie bloków, a w ich miejsce postawienie nowoczesnych budynków mieszkalnych. Na razie nie wiadomo skąd rząd weźmie budżet na wybudowanie nowych bloków, jednak przypuszczalnie będą to dotacje unijne. Powstała również inicjatywa zebrania podpisów pod petycją w celu zmuszenia rządu do opracowania planu renowacji budynków zamiast ich rozbiórki, ponieważ większość mieszkańców nie planuje opuszczać swoich bloków.

Komentarze