Czwartek, 20 listopada 2014, 12:54

Niezwykłe narodziny w poznańskim zoo

prawda
fałsz
Niezwykłe narodziny w poznańskim zoo
Poznański ogród zoologiczny ma powody do dumy. Niedawno przyszła w nim na świat niezwykle rzadka odmiana zebry. Maleństwo ma już 3 tygodnie i zdaniem weterynarzy oraz opiekunów jest okazem zdrowia. Wyglądałaby jak każdy inny przedstawiciel swojego gatunku, gdyby nie fakt, że zamiast charakterystycznego futra w czarno – białe pasy, jej ubarwienie jest śnieżnobiałe!

„ – Czasami dochodzi do przypadkowej mutacji ubarwienia, w wyniku której powstaje zupełnie nowy podgatunek – mówi jeden z pracowników poznańskiego zoo – „Jeśli dochodzi do reprodukcji zmiany te mogą się utrwalić. W przypadku naszej zebry mamy do czynienia z mutacją ubarwienia, która jest objawem częściowego albinizmu, spowodowaną brakiem pigmentu. Czemu częściowego? Całkowity albinos miałby czerwone oczy, natomiast oczy białej zebry przybierają barwę brązu” – wyjaśnia.

Okazuje się, że śnieżnobiałe zebry występują w przyrodzie, choć są bardzo rzadkim zjawiskiem. Ich naturalnym środowiskiem są afrykańskie stepy oraz sawanny, na południe od Sahary, gdzie znane są tak naprawdę od stuleci. Pierwszy udokumentowany przypadek pochodzi jednak dopiero z 1945 r. Obecnie w warunkach naturalnych żyje zaledwie 300 – 400 przedstawicieli tego podgatunku. Narodziny śnieżnobiałej zebry w poznańskim ogrodzie zoologicznym można zatem uznać za dużą sensację, która z pewnością stanie się wizytówką tego miejsca. W odróżnieniu do tradycyjnego okazu afrykańskiej parzystokopytnej, zebrę albinosa wyróżnia nie tylko ubarwienie, ale także mniejsze rozmiary, które można porównać do znanego wszystkim kucyka.

Już wkrótce – kiedy maleństwo podrośnie – na własne oczy będziemy mogli się przekonać, jak na żywo prezentuje się unikalna śnieżnobiała zebra. Poznański ogród zoologiczny spodziewa się, że zwierzę przyciągnie tłumy zwiedzających.

Komentarze