Poniedziałek, 18 sierpnia 2014, 10:58

Egzotyczne papugi w Polsce.

prawda
fałsz
Egzotyczne papugi w Polsce.
Od jakiegoś czasu docierają do nas informacje, że wkrótce może w Polsce osiedlić się zielona papuga zwana Aleksandrettą, której nietypowe ubarwienie oraz dość duże rozmiary (sięgające nawet pół metra) bardzo przykuwają uwagę. Jak się okazuje pierwsze okazy egzotycznego stworzenia widziane już były w centrum Krakowa oraz w okolicach Kielc, budząc powszechną sensację.

Papuga Aleksandretta jest codziennym zjawiskiem między innymi w Wielkiej Brytanii, Holandii czy Niemczech. Jak się okazało sprawdziły się przypuszczenia polskich ornitologów, którzy przewidywali, że w ciągu kilku najbliższych lat okaz osiedli się również w Polsce. Co ciekawe, egzotyczna papuga może przetrwać nawet silne mrozy. I chociaż na razie budzi sympatię mieszkańców miast to ornitolodzy przewidują, że jeśli populacja się rozmnoży będzie stanowić ogromny problem.

„Zbyt duża populacja papug może stanowić zagrożenie dla ekosystemu, a zwłaszcza dla mniejszych ptaków, takich jak wróble, sikorki, a nawet gołębie” – podkreśla czołowy polski ornitolog pracujący w krakowskim ogrodzie zoologicznym. „Aleksandretty będą zabierały pożywienie dla mniejszych i mniej drapieżnych polskich ptaków. Pomimo, że to niezwykłe stworzenia, które potrafią naśladować głosy, to trzeba obchodzić się z nimi ostrożnie – twierdzi ornitolog.

Jak widzimy egzotyczne stworzenie pomimo swojego niewątpliwego piękna może również stanowić niemałe zagrożenie dla naszego ekosystemu. Na razie jednak pojawiło się tylko kilka okazów, więc nie musimy się martwić, ale za jakiś czas trzeba będzie zastanowić się w jaki sposób papugi i mniejsze ptaki mogą razem koegzystować.

Komentarze