Poniedziałek, 17 marca 2014, 08:36

Przełom w dziedzinie psychoterapii – Różowe Okulary na poprawę samopoczucia!

prawda
fałsz
Przełom w dziedzinie psychoterapii –  Różowe Okulary na poprawę samopoczucia!
Wg danych WHO, na świecie obserwuje się rosnący trend występowania chorób neurologicznych, takich jak: depresje, fobie, nerwice czy psychozy. To zespół schorzeń zaliczanych do niechlubnego miana chorób cywilizacyjnych. Na szczęście naukowcy wyszli naprzeciw tym alarmującym statystykom, opracowując wyjątkowy wynalazek, który może wspomóc klasyczną terapię u psychoterapeuty i zwiększyć efektywność leczenia. Wynalazek znany jest na razie pod roboczą nazwą – Pink Glasses (Różowe Okulary).

Jego działanie opiera się na stymulacji narządu wzroku, tak by przetworzony w mózgu obraz wyjściowy był bardziej nasycony kolorami i wprowadzał nas w dobry nastrój. Jakby tego było mało, wciąż trwają intensywne prace nad ulepszeniem wersji beta i rozszerzeniem bazy dostępnych ustawień. Dodatkową funkcją okularów ma być opcja wyboru wyrazu twarzy rozmówcy oraz wyświetlanie motywujących tekstów, kiedy stężenie serotoniny w mózgu jest za niskie. Ciekawym zastosowaniem mogą okazać się wizualizacje. Okulary mają „przenosić” właściciela np. na rajskie wyspy czy afrykańską sawannę. Właściciel nie musi wcale wstawać z fotela, wystarczy, że założy okulary, w których jest zaprogramowany stosowny obraz.

Zapytaliśmy jednego z ojców wynalazku czy nie boi się, że jego dzieło może budzić społeczne kontrowersje? W końcu okulary, choć stworzone w szczytnym celu, w dość drastyczny sposób zmienią nasze postrzeganie otoczenia. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że całkowicie wypaczą rzeczywisty obraz. „ – Filozofowie i religioznawcy od lat twierdzą, że świat to iluzja” – tłumaczy profesor – „Każdy z nas odbiera świat subiektywnie, a sposób w jaki to robi, wpływa na jego dobre samopoczucie. Jeżeli możemy zmodyfikować obraz tak, by korzystnie na nas oddziaływał, czemu tego nie zrobić?”– pyta profesor – „Naszą misją jest zwalczanie monotonni codzienności: bezbarwnych blokowisk, zachmurzonego nieba i posępnych obywateli.” – dodaje. To z pewnością szlachetna idea. Nauka optymizmu podana na talerzu. Wierzymy, że starania naukowców przyniosą spodziewane rezultaty, a projekt okaże się wielkim sukcesem.

Komentarze