Środa, 3 grudnia 2014, 11:56

Koniec z płytami CD!

prawda
fałsz
Koniec z płytami CD!
Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy muzycznym światem rządziły kasety magnetofonowe nikt nie spodziewał się, że wkrótce ich miejsce zajmą płyty CD, a kasety odejdą w niepamięć. Teraz testem na dojrzałość okazuje się zdjęcie kasety i długopisu – osoby urodzone w latach 90. tych mogą nie widzieć co łączy te dwa przedmioty. Już niedługo jednak może się okazać, że nie będziemy kupować płyt CD w sklepach. Ciągle spada bowiem ich sprzedaż i zostają wyparte przez inne nośniki. Firmy fonograficzne przeliczają straty, ale okazuje się, że dzięki serwisom internetowym sprzedającym muzykę coraz więcej osób kupuje albumy w sieci. Czy już wkrótce muzyka będzie dostępna tylko i wyłącznie przez Internet?

Osoby zarządzające polskimi oddziałami dużych koncernów muzycznych twierdzą, że taki scenariusz jest bardzo prawdopodobny. „Roczne raporty jasno mówią o tym, że coraz mniej osób udaje się do sklepu muzycznego, żeby przesłuchać album i następnie go kupić. Teraz w ciągu kilku sekund, bez wychodzenia z domu jesteśmy w stanie pobrać na komputer lub smartfon płyty, o których marzyliśmy” – wypowiada się przedstawiciel jednego z koncernów. „Zresztą ludzie nawet do zapisywania danych używają coraz częściej kart pamięci, dysków przenośnych i innych podobnych urządzeń. Wiele laptopów, nie wspominając już o tabletach nie posiada nawet stacji dysków”.

Trzeba się oczywiście zgodzić z tymi argumentami, jednak większość z nas nie będzie mogła pogodzić się z faktem, że muzyka będzie dostępna tylko przez Internet. Dla wielu osób nadal wyprawa do EMPIK-u jest źródłem wielu ciekawych emocji. Na razie nie jest jeszcze znana ostateczna data wycofania płyt CD, ale na pewno będą się to odbywało sukcesywnie.

Komentarze